Farmy wiatrowe na Bałtyku

wtorek, 12 marca 2013

W 2013 r. w Polsce ma wejść w życie wspólny projekt nowelizacji energetyki. Chodzi o zmianę prawa energetycznego, prawa gazowego i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Niestety prace nad projektem się opóźniają.
Z powodu opóźnień branża energii wiatrowej sama pracuje nad projektem, aby wszedł on niezwłocznie w życie. Nad projektem pracuje Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej. Ogólnie mówiąc, projekt zakłada zwiększenie liczby farm wiatrowych na Bałtyku. W projekcie są również zapisy i wsparciu dla firm, które zdecydują się na wybudowanie farm wiatrowych. Obecnie w Polsce nie ma dopłat do tej formy pozyskiwania energii odnawialnej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do 2030 r. na Bałtyku mogą powstać farmy wiatrowe o łącznej mocy 6 MW. Dla porównania najbardziej rozwiniętym krajem w tym temacie jest Wielka Brytania, która posiada farmy wiatrowe o łącznej mocy 2 GW, a do 2020 r. planuje rozbudowę farm do mocy 13 GW. To zaspokoi znaczne potrzeby energetyczne Wielkiej Brytanii. Na wodach okołoeuropejskich obecnie zainstalowanych jest ok. 1,5 tys. turbin wiatrowych o mocy 4,5 GW (uwzględniając Wlk. Brytanię).

Nie ma wątpliwości, że nowopowstające farmy wiatrowe przysporzą nowych miejsc pracy na Pomorzu. Szacuje się, że do 2030 r. może powstać w tym sektorze nawet 100 tys. nowych miejsc pracy.

Rząd RP planuje wesprzeć projekt budowy farm wiatrowych w Polsce.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy. Nasz moderator go sprawdzi.