Do czego można wykorzystać ogniwa słoneczne ?

środa, 11 kwietnia 2012

W artykule tym napisze o możliwych zastosowaniach paneli fotowoltaicznych.

Ogniwa fotowoltaiczne, zwane też panelami słonecznymi mają postać płaskich płyt, które umieszcza się w nasłonecznionym miejscu. Zadaniem ogniw fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej na energię elektryczną. Mimo, że wytworzona w ten sposób energia jest dość droga, uwzględniając koszt zakupu ogniwa fotowoltaicznego, to w pewnych sytuacjach jest to jedyny rozsądne rozwiązanie. Zaletą energii słonecznej jest to, że jest ogólnie dostępna, właściwie w każdym miejscu na Ziemi, oraz jest darmowa. To powoduje, że zainteresowanie ogniwami fotowoltaicznymi systematycznie rośnie.

Ogniwa fotowoltaiczne (baterie słoneczne) wytwarzają napięcie stałe, zwykle 12 V. Do takiego ogniwa możemy podłączyć inny odbiornik energii na prąd stały lub też skorzystać z przetwornicy napięcia i używać urządzeń na napięcie 230 V. 

Gdzie stosuje się baterie słoneczne ?
Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się plecakowe panele słoneczne. Podczas wędrówki w górach przyczepiamy je do plecaka, a w tym czasie ładują one naszą komórkę czy laptop. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Baterie słoneczne często widzi się także na kempingach bądź polach namiotowych, gdzie zasilają one radyjka, telewizory i ładowarki. W czasie postoju na kempingu ogniwo fotowoltaiczne może zasilać także samochodową lodówkę turystyczną. Bardzo interesującym zastosowaniem ogniw słonecznych jest umieszczenie ich na jachtach. Jacht może przecież żaglować po morzu całymi tygodniami, a trzeba przecież ładować gpsa, telefon satelitarny, radio czy komputer. Dodatkowo na jachcie może być zamontowana lodówka i klimatyzacja. O ile duże jachty zawsze są wyposażone w agregat, o tyle małe, kilkunastometrowe łodzie agregatu zwykle nie mają. A źródło energii elektrycznej jest właściwie na jachcie niezbędne. Dlatego też panele słoneczne doskonale się tu spisują.

Panele słoneczne znalazły także zastosowanie do zasilania punktów pomiarów meteorologicznych. W takiej stacji meteo znajdują się czujniki temperatury, wilgotności i inne, które przesyłają dane pomiarowe zdalnie, do centrali. Wszystkie urządzenia elektroniczne które się tam znajdują są zasilane z wbudowanego akumulatora. Dzięki akumulatorowi urządzenia te mogą pracować w dzień i w nocy. W nocy pobierają zasilanie z akumulatora, a w słoneczny dzień panel słoneczny doładowuje akumulator. Tak więc małe stacje meteo są z reguły bezobsługowe.
Nieraz jadąc autostradą widzieliśmy pewnie różne tablice świetlne i znaki, które są zasilane z paneli słonecznych. Taki system także jest bezobsługowy. Niektóre miasta takie jak Kalety zainwestowały w bezobsługowe latarnie słoneczne. Latarnie takie są zainstalowane np. w parkach i nie wymagają elektryczności. W dzień panel słoneczny umieszczony wysoko na latarni doładowuje akumulatory, a w nocy latarnia świeci pobierając prąd z akumulatora. Koszt pojedynczej latarni to ok. 3500 zł.

Nie warto myśleć o zakupie ogrodowych latarni solarnych, gdyż nie dość że są drogie (koszt >20 zł), to jeszcze diody LED dają światło o tak małym natężeniu, że można się w nocy boleśnie potłuc, gdy taka lampa świeci! A chińskich podróbek lamp solarnych z marketu za 10 zł "w promocji" nie polecam, bo po pół roku są do wyrzucenia.

4 komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy. Nasz moderator go sprawdzi.